Celá Česká republika byla gravimetricky proměřena a vznikla tak tíhová mapa ČR. Ta pomohla získat nové a ověřit naše stávající znalosti o geologické stavbě České republiky.
Mapa tíhových Bougerových anomálií České republiky. Modré barvy značí lehké hmoty (většinou kyselé horniny), červené a fialové těžké hmoty (většinou bazické horniny). Upraveno, zdroj:http://geologie.vsb.cz/jelinek/tc-zem.htm
Česko republiku lze rozdělit dle měřeného tíhového zrychlení do několika oblastí: 1. Záporná oblast krušnohorsko-krkonošská - zde vyniká především karlovarský pluton tvořený lehkými granitoidy (nejtmavší modrá anomálie). 2. Kladná oblast barrandiensko-železnohorsko-broumovská - v té se nachází množství bazických hornin - doupovský stratovulkán, mariánsko-lázeňský amfibolitový komplex, kdyňský bazický masiv, metabazity jílovského pásma aj. 3. Záporná oblast moldanubicko-kladská - zde se jedná především o plutony tvořené granitoidy - středočeský, moldanubický, třebíčský; a o lehké ortoruly na severu v orlicko-kladské oblasti. 4. Kladná oblast moravsko-slezská - na JZ se nachází v podloží pravděpodobně bazická tělesa, v centrální oblasti pod mocnými polohami kulmu taktéž, na SV je kladná anomálie pravděpodobně způsebena elevací pláště. 5. Záporná oblast karpatská.